רכזת טבע עירוני: אורי לוי | 050-463-6737 | nachaldarga@gmail.com 

בואו נצא לטבע סביבנו! רגע רגע, אתם יודעים על איזה טבע מדובר?

שכונת חומת שמואל היא מעין אי במרחב של טבע שמקיף אותה מכל עבר.  כמובן שזאת רק דרך אחת להסתכל על זה ואפשר גם להגיד שהשכונה מוקפת מכל עבר בשטחים פתוחים. בואו נתחיל לסקור אותם. גבעת הארבעה-גבעת תצפית מדהימה, עם ממצאים מאמת המים החשמונאית, ועם פריחה מדהימה של סיתווניות וחצבים. בגבעת הארבעה הוקם מצפה ישי (יחד שבטי ישראל) לזכרו של ישי שטיינר. מומלץ מאוד להגיע דרך מטע הזיתים הסמוך לדרך חברון. שם עבדו נערים ונערות על הנגשת השבילים ומדרגות המקלים את העליה.

משם אנחנו ממשיכים (במעין סיור וירטואלי מודרך), חוצים את כביש ׳נחל דרגה׳ ומגיעים לוואדי עצמו. כלומר לנחל דרגה שהוא למעשה אחד היובלים המקסימים  של נחל דרגה, המוכר בעיקר בשפך שלו ליד ים המלח. לטיול קליל בנחל אפשר להגיע מקצה פארק זלץ. בחרו אתם היכן להתחיל- מדרום/ מצפון. בשני הקצוות ניתן להגיע ממש אל לב השטח הקסום. שם יש פינות ישיבה ופרגולות שהנוער בנה, את עץ החרוב עם ספסלי הבטון שהכינו קבוצת המשפחות הפעילות, טרסות, שרידי חקלאות עתיקה, שומרות מרהיבות עם שתי קומות ששווה במיוחד לבקר, וגם שלולית חורף שמגיחה בכל שנה אחרי הגשמים. 

הנחל ממשיך לעטוף את השכונה והוא מגיע לצד המזרחי, לקצה עמנואל זיסמן שם יש את חורשת אחר הצהריים. אתר קהילתי חשוב. בכל שני אחר הצהריים נפגשת במקום קבוצת משפחות לפעילות מהטבע, ולבניית עוד אמצעים שינגישו את המקום. מוזמנים להצטרף גם לקבוצת ׳ילד השדה׳.

בשלל האתרים האלו, נעשות עבודות חינוכיות בעזרת הנוער מכל גווניו בשכונה, ובעזרת משפחות הפעילים וזאת במטרה ליצירת הנגשה שתאפשר מרחבי למידה נוחים ומזמינים במרחב הפתוח. 

שמחה ממש על החיבור בין הטבע לאנשים שאנחנו מצליחים לרקום בין תושבים פעילים ולפרוייקט החינוכי השלם של ׳התיכון החדש׳, לחוג שדאות של תומר הלוי ועמנואל גור אריה על הרבה שותפויות של חיבור פיזי, קהילתי וחינוכי לשטח.

עיקבו אחרינו בפייסבוק: ׳פארק נחל דרגה-חומת שמואל׳.

דילוג לתוכן